Çamaşır Makinesi Kazanı Dönmüyor

Çamaşır makinesi kazan dönmeme sorunu için yazımızı detaylıca baştan sona inceleyiniz.

Çamaşır Makinesi Kazanı Dönmüyor

Çamaşır makinesi kazanı dönmüyor diyorsanız ve pratik çözümleri arıyorsanız detayları inceleyiniz. Çamaşır makinesi marka ve modeli her ne olursa olsun genelde kazan dönmeme sorunları modele ve markaya göre aynıdır. Bu sorun genelde kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biridir. Sıralı bir şekilde kazan dönmüyorsa adımları takip etmeniz gerekmektedir. Çamaşır makinesi servisi çağırmadan önce kazan sorunu için mutlaka aşağıda belirtilen adımları sonuna kadar okuyunuz.

Kazan Dönmüyorsa Ne Yapmalıyım?

Çamaşır makinenizin kazanı dönmüyorsa ilk yapılacak kontrol işlemi makinenin kapağı olacaktır. Şayet kapak tam olarak kapanmamışsa kazan kesinlikle dönmeyecektir. Çamaşır makinesi kapağını kapatırken gelecek tık sesini mutlaka duymalısınız. Çamaşır makinesi kapağını tam olarak kapattığınızdan eminseniz ve hala makinenizin kazanı – tamburu dönmüyorsa aşağıdaki adımları kontrol edebilirsiniz.

çamaşır makinesi kazan yükleme

Dengeli Makine Yüklemesi

Çamaşır makinesi kazanı dönmüyor sorunu yaşıyorsanız dengeli yükleme yaptığınızdan emin olmalısınız. Makine yükleme hacimleri genelde çamaşır makinesi kullanım kılavuzlarında belirtilmiştir. Çok az çamaşır yüklemesi yada aşırı yüklemelerde de sorun oluşabilmektedir. Burda yapabileceğiniz kontrol tüm çamaşırları makinenin içinden çıkarıp boş bir halde makinenizi çalıştırmayı deneyiniz. Eğer makinede çamaşır yokken düzgün bir şelide makinenizin kazanı dönüyorsa kullanım kılavuzundaki ağırlık sınırı dahilinde çamaşırlarınızı doldurup tekrar makinenizi çalıştırınız.

çamaşır makinesi hortum

Çamaşır Makinesi Tahliye Hortum Kontrolü

Çamaşır makinesi tahliye hortumunda yaşanacak aksaklık ve arızalarda kazanın dönmemesine neden olacaktır. Tahliye hortumu bir şekilde yerinden çıkmış olabilir yada yerinden oynamış olabilir. Hemen makinenizin arkasında bulunan tahliye hortumunu kontrol ediniz. Tahliye hortumunu kolay göreceğiniz yerde bulunup genelde grip renkte ve tırtıklı şekildedir. Tahliye hortumunun yerden en az 40cm en çok 10cm yukarda olmasına dikkat ediniz. Bu belirtilen ölçüler dışında ise çamaşır makinesi kazanı dönmeyecektir. Çamaşır makinesi kazanı dönmüyor sorunu hala devam ediyorsa aşağıdaki son yapılması gerekenleri inceleyiniz.

çamaşır makinesi kazan kayışı

Kayış Arızası Nedeni ile Kazan Dönmüyor

Yukarıda belirtilen tüm adımları kontrol edip hataları giderdikten sonra hala çamaşır makinesi kazanı dönmüyor diyorsanız bir diğer sorun ve bakılması gereken bölüm kayıştır. Her ne kadar kolay kolay makine kayışı arıza göstermesede kayış kopmuş yada yerinden çıkmış olabilir. Kayışın kopmasına yada yerinden çıkmasına neden olan durum kazana sıkışan cisimlerden kaynaklıdır. Motor kayışı aşırı yük nedeni ile kasnak da oluşacak yalpalama ile yerinden atmış olabilir. Kazan rulmanı dağılması durumlarında da oluşan dengesizlik nedeni ile kayı atabilir.

Makine Kablo Bağlantılarını Kontrol Edilmeli

Çamaşır makinesi kazanı dönmüyor sorununda kontrol edilmesi gereken bir diğer yerde kablo bağlantılarıdır. Çamaşır makinesi motor bağlantı kabloları kopmuş, yerinden oynamış ve çıkmış olabilir. Bu sorun öyle kolay kolay oluşmayacağı gibi genelde amortisör arızası yada bozulması yaşayan makinelerde gerçekleşir. Motor kablo bağlantıları bireysel olarak sizlerin yapabileceği bir işlem olmayıp çamaşır makinesi servisi için teknik firmalardan destek almanız gerekecektir. Herkes çamaşır makinesi tamiri konusunda uzman değildir ve hizmet alımı yaparken profesyonel ve uzmanlık alanı çamaşır makinesi olan kişilerden hizmet alınız.

Çamaşır Makinesi Servis

Petek Temizleme Hakkında Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Yazı
Çamaşır Makinesi Kazanı Dönmüyor
Önceki yazı
Her Marka Çamaşır Makina Servisi